ORP150/HYOU1 Rabbit Polyclonal Antibody
SKU: orb865410
Description
Research Area
Cell Biology
Images & Validation
Tested ApplicationsELISA, ICC, IF, IHC, WB
ReactivityHuman, Mouse, Rat
Related Conjugates & Formulations
Key Properties
Antibody TypePrimary Antibody
HostRabbit
ClonalityPolyclonal
IsotypeRabbit IgG
ImmunogenE.coli-derived human ORP150/HYOU1 recombinant protein (Position: K46-K913).
TargetHypoxia up-regulated protein 1
Molecular Weight150 kDa
PurificationImmunogen affinity purified.
ConjugationUnconjugated
Storage & Handling
Form/AppearanceLyophilized
Buffer/PreservativesEach vial contains 4 mg Trehalose, 0.9 mg NaCl, 0.2 mg Na2HPO4.
Concentration500 µg/ml
Expiration Date12 months from date of receipt.
DisclaimerFor research use only
Alternative Names
GRP170; ORP150; HYOU1; GRP-170; ORP-150
Similar Products
Quality Guarantee
Quality Guarantee
Western blot analysis of ORP150/HYOU1 using anti-ORP150/HYOU1 antibody. Electrophoresis was performed on a 5-20% SDS-PAGE gel at 70V (Stacking gel) / 90V (Resolving gel) for 2-3 hours. The sample well of each lane was loaded with 30 ug of sample under reducing conditions. Lane 1: human MCF-7 whole cell lysates, Lane 2: human HEK293 whole cell lysates, Lane 3: human SH-SY5Y whole cell lysates, Lane 4: human Hela whole cell lysates, Lane 5: rat liver tissue lysates, Lane 6: rat pancreas tissue lysates, Lane 7: mouse liver tissue lysates, Lane 8: mouse pancreas tissue lysates. After electrophoresis, proteins were transferred to a nitrocellulose membrane at 150 mA for 50-90 minutes. Blocked the membrane with 5% non-fat milk/TBS for 1.5 hour at RT. The membrane was incubated with rabbit anti-ORP150/HYOU1 antigen affinity purified polyclonal antibody at 0.25 µg/mL overnight at 4°C, then washed with TBS-0.1% Tween 3 times with 5 minutes each and probed with a goat anti-rabbit IgG-HRP secondary antibody at a dilution of 1:5000 for 1.5 hour at RT. The signal is developed using an Enhanced Chemiluminescent detection (ECL) kit with Tanon 5200 system. A specific band was detected for ORP150/HYOU1 at approximately 150 kDa. The expected band size for ORP150/HYOU1 is at 150 kDa.